Jak si vybrat tu pravou svíčku

13.11.2020

Výběr svíčky nemusí být tak jednoduchá věc, jak se může zpočátku zdát. Obzvlášť pokud kladete důraz na ekologii a své zdraví.

Nejdříve si musíte ujasnit, co je pro Vás prioritou.

Zda je to cena, ekologická zátěž, zdravotní (ne)závadnost, tvar... Na základě toho se potom rozhodnete pro druh vosku, ze kterého bude Vaše svíčka vyrobena.

Na výrobu svíček se používají nejčastěji tyto vosky:

                                             Parafinový vosk

Získává se z ropy, a při jeho nedokonalém spalování plamenem svíčky dochází k uvolňování toxických látek.                                     Tento vosk se dá krásně barvit, je vhodný na výrobu svíček různých tvarů a řezaných svíček.                                                                Svíčky z parafinového vosku bývají většinou cenově dostupnější.

                                            Palmový vosk

Je to čistě rostlinný vosk, takže při jeho spalování se neuvolňují žádné nežádoucí látky. Jeho ekologičnost je ovšem diskutabilní z hlediska drancování pralesů. I tento nešvar ovšem lze vyřešit certifikací o fair-trade pěstování palem.                                                  I tento vosk se dá krásně barvit a je vhodný na výrobu svíček různých tvarů. Navíc na povrchu svíčky vytváří krásnou krystalickou strukturu, takže každá palmová svíčka je originál.


                                           Sojový vosk

Jde také o zcela rostlinný vosk, který je netoxický. Problém je ovšem v používání GMO hnojiv. Proto získat vosk s certifikátem bio kvality je v dnešní době také nelehký úkol.                                                                                                                                                      Sojový vosk nedrží tvar, proto se používá do svíček ve skleničkách či jiných nádobkách. Barvy do vosku dodají každé svíčce na originalitě a různé zdobení skleniček je také oblíbené.                                                                                                                                   Velkou výhodou sojového vosku je jeho ředitelnost vodou, díky které se dá při "nehodě" dobře odstranit.                                           Včelí vosk

Je nejdražší a nejčistší vosk, který můžeme na výrobu svíček použít.                                                                                                             Je vhodný na výrobu svíček různých tvarů a má svoji charakteristickou krásnou vůni. Proto není vhodný pro použití vonných olejíčků.


Dalšími vosky, ze kterých lze vyrobit svíčky jsou řepkový, kokosový, jasmínový, tuberozový, růžový a další. Tyto vosky jsou dražší, proto se používají v kombinaci s jinými vosky.

                                                                                                zdroj: magazin.biooo.cz